Ayak Baş Parmaklarında ki Ağrılı Şişlikler

Standart

Ayak baş parmaklarındaki ağrılı şişlikler

Bulduğum her fırsatta yalın ayak dolaştığım için, ayakkabılarını sa­dece yatarken çıkaranlara musallat olan nasırlar ve bunyonlar gibi acı verici sorunlarım olmadı. Aslını isterseniz, gutla ilgili kısa süreli bir so­run ve uzak geçmişte önemsiz bir atlet ayağı problemi dışında ayakla­rımla ilgili ciddi bir derdim asla olmadı.

Bunyon ayak baş parmağında meydana gelen deformasyondur. Baş parmağın kökünde oluşan çıkıntı, parmağı içeriye doğru iter, hat­ta kimi zaman diğer parmakların üzerine binmesine neden olur.

Bunyonlara “çarpık başparmak” denilen kalıtsal bir hastalık da neden olabilmektedir; fakat genel olarak oluşma nedeni, özellikle de hanımlarda, yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabıların içine par­maklarını tıkıştırma merakı yüzünden ortaya çıkmaktadır. Bunyonlar ayakkabının iç kısmına sürtünerek kalın nasır tabakaları oluşturur.

Bunyonlar için en iyi çözüm tarak kısmı geniş ayakkabılar giy­mektir. Böylece bunyonun ayakkabıya sürtünmesi önlenebilir. Ayak­kabıların içlerini yastık benzeri yumuşak malzemelerle beslemek de işe yarar. Her ne kadar ortopedistiniz bu yöntemleri önerecek olsa da, aslında başka yöntemler, bitkisel çözümler de mevcuttur. İşte kimileri için faydalı olabilecek bazı bitkiler.

Aynısafa çiçeği (Calendula officinalis): Çoğunlukla berelenme­ler, kesikler ve kızarıklıklar için kullanılan bu bitki, zaman zaman bun­yonlar için de önerilir. Piyasada bulabileceğiniz bir Aynısafa merhemini ya da tentürünü, bir hafta boyunca günde iki ya da üç kez doğru­dan bunyonun üzerine tatbik edin. Bu süre içinde işe yarayıp yarama­dığını anlayabilirsiniz.

Ananas (Ananas comosus): Doğal şifacılar bunyon benzeri yangılı eklem rahatsızlıkları için, ananasta bulunan ve proteinleri parçalayan (proteolitik) enzimlerden biri olan bromelaini öneriyorlar. Ben çoğun­lukla besinlerin bütün halde olmasını tercih ederim fakat siz gidip saf bromelain de satın alabilirsiniz. Doğal şifa uzmanı Michael D. Murray günde üç kez 250 ila 750 mg. arasında bromelain kullanılmasını öneri­yor. Tüm göstergeler bromelainin tamamen güvenli olduğunu gösteri­yor. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, 2.000 miligramın üzerine çıkan dozlarda dahi yan etki gözlemlenmemiştir.

Eğer isterseniz bromelaini ticari ürünler olarak satın alabilirsiniz. Ben ananası çok sevdiğim için bromelain ihtiyacımı bizzat bu meyve­nin kendisinden karşılamayı tercih ederdim. Eğer bunyon derdim ol­saydı, güçlü bir proteolitik olan papain içeren papaya ve ananas ile hazırlayıp üzerine de cömert miktarlarda -hem proteolitik hem de anti inflamatuar bileşikler içeren zencefil eklediğim meyve salatasından bolca yerdim.

Acı kırmızıbiber (Capsicum): Kırmızıbibere acılığın veren kap- saikin, aynı zamanda iltihaplanmalara bağlı ağrıların giderilmesinde de kullanılan acı bir ilaçtır. Ağrılı bölgeye cilt üzerinden uygulandığında, kapsaikin içerdikleri P maddesini -ağrıya neden olan bir bileşik- bo­şaltarak bazı sinir uçlarını bloke eder. Birçok araştırma, % 0,025 kap­saikin içeren merhemler kullanılması halinde, her türlü ağrının bir hafta gibi bir sürede geçtiğini göstermiştir.

Eğer ayaklarımda acı verici bunyonlarım olsaydı, kesinlikle bu bitki­yi kullanırdım. Evdeyken, bir ucundan ısırıp yediğim biberin diğer ucuy­la da bunyonlarımı ovalardım. Eğer yolculukta bu dertle uğraşmam gerekseydi, reçetesiz satılan kapsaikin preparaban kullanırdım.

Eğer kapsaikin içeren bir krem kullanırsanız, kremi uyguladıktan sonra ellerinizi güzelce yıkayın ki daha sonra farkında olmadan elinizi gözünüze sürerseniz acıdan olduğunuz yerde zıplamayasınız. Keza, bu bileşik bazı kişilerde aşırı hassasiyetlere yol açtığı için, kullanmadan önce çok az bir parçayı cildinizde deneyin. Eğer cildinizi tahriş ediyorsa kesinlikle kullanmayın.

Zerdeçal (Curcuma longa): Araştırmacılar zerdeçalın tıpkı acı kırmızıbiber gibi sinir uçlarındaki P maddesini boşalttığını öne sürü­yorlar. Bir çay kaşığı kadar rendelenmiş zerdeçalı, günde iki kez doğ­rudan bunyonunuzun üzerine uygularsanız hatırı sayılır bir rahatlama hissedersiniz. Yapılan diğer bazı araştırmalar ise, zerdeçalın yenmesi halinde, içerdiği curcumin adlı güçlü anti inflamatuar etkileri olan bileşik sayesinde bunyon ağrılarını dindirdiği anlaşılmıştır. Standart cur­cumin dozu günde 3 kez 400 miligramdır ki bu da 7-8 çay kaşığı zerdeçala eşittir. Bu bitkinin anti inflamatuar etkileri için kapsül formun­da kullanılması daha yararlıdır.

Söğüt (Salix): Söğüt içerdiği salisin nedeniyle bitkisel bir aspirin­dir. Çok yakın akrabası olan salsilik asidin nasır ve siğil tedavisinde kullanılabileceği, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylan­mıştır. Salsilik asit aynı zamanda reçetesiz satılan ve bunyon ve nasır tedavisinde kullanılan diğer birçok ilacın da içeriğinde yer alır. Salisi­latlar cilt tarafından emilir. Eğer nasırlaşmış bir bunyonum olsaydı, sö­ğüdün taze iç kabuğuyla etrafını sarardım. Soyduğum dış kabuğundan birkaç parçayı da hazırladığım bitki çayının içine atardım. Bununla birlikte, eğer aspirine alerjiniz varsa aspirin benzeri bitkileri de kullan­mamanız gerekir.

Dağ tütünü (Arnika Montana): E komisyonu raporuna göre, dağ papatyası olarak da bilinen bu bitkinin çiçekleri adale ve eklem ağrıla­rının giderilmesinde birebirdir. Bu durumda bitkinin aynı zamanda bunyonlara da iyi geldiğini bilmek için falcı olmak gerekmez sanırım. Bitkinin çayını yapmak için; 250 mİ. kaynamış suya bir-iki çay kaşığı kurutulmuş dağ tütünü atıp on dakika kadar demlenmesini bekleyin. Günde iki fincandan fazla içmeyin ve üç günden fazla da devam etme­yin. Eğer daha uzun süreli kullanmanız gerekirse, doğal şifacıların her türlü adale, spor ve eklem hasarları için önerdiği dağ tütünü içeren merhemleri tercih edin. Bu merhemleri doğal gıda satan dükkanların bir çoğunda ve eczanelerde bulabilirsiniz. Prospektüsünde yazılanları uygulamayı unutmayın.

Papatya (Matricaria recutita): Aromaterapistler tarafından Bursit tedavisi için önerdikleri papatya, servi ve ardıç ağacı yağlarının bunyonlara da iyi gelmediğini düşünmek için bir neden yok. Bunların ara­sında ben ilk tercih olarak, tam donanımlı anti inflamatuar etkisi saye­sinde bunyon ağrılarının kontrol altına alınmasında son derece etkili olan papatyayı seçerdim. Papatya çayınızı hazırladıktan sonra, kullan­mış olduğunuz çay poşetini bunyonunuzun üzerine sarın.

Bu arada, eğer saman nezleniz varsa papatya içeren ürünleri kul­lanırken dikkatli olmalısınız. Papatya kanaryagiller familyasına men­suptur ve bu familyaya mensup bitkiler bazı kişilerde alerjik reaksi­yonları tetikleyebilmektedir. Eğer ilk kez kullanacaksanız, vücudunu­zun vereceği tepkileri dikkatle izleyin. Eğer olumsuz herhangi bir şey yoksa ve faydalı olduğu görülüyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz, fakat eğer tahriş ya da kaşınma gibi belirtiler varsa kullanmayı bırakın.

Karanfil (Syzygium aromaticum): Karanfil yağı neredeyse saf öjenol -dişçilerin diş ağrısı tedavisinde yaygın olarak kullandıkları güçlü bir anestetik- dür. Eğer bunyonum olsaydı ve kapsaikin bulamasaydım ya da etkisiz kalsaydı, birkaç damla karanfil yağı damlattığım bir bandajı günde birkaç kez bunyonuma sarardım. Eğer cildinizde tahri­şe neden olursa kullanmayın.

Zencefil (Zingiber officinale): Hintli araştırmacılara göre bazı proteolitik enzimler içermesinin dışında, zencefil aynı zamanda bunyon ağrılarını kontrol altına alan anti inflamatuar özelliklere de sahiptir. Araştırmacılar yaptıkları bir araştırmada, günde üç ila yedi gram ara­sında değişen dozlarda toz zencefil verdikleri eklem iltihabı ve ağrısı olan 28 hastanın % 75’inden fazlasının ağrı ve şişliklerinde belirgin bir şekilde iyileşmeler olduğunu gözlemlemişlerdir. Bu dozda 30 aya ka­dar kullanımlarda dahi, zencefilin herhangi bir yan etkiye neden oldu­ğu rapor edilmemiştir.

Bunyonlannız için 250 mİ. kaynar suya bir çay kaşığı doğranmış taze zencefil ilave ederek hazırlayacağınız çayı içmenizi öneririm. Hat­ta günde iki kez, doğranmış bir parça taze zencefili doğrudan bunyonların üzerine de uygulayabilirsiniz.

Güneş gülü (Drosera): Bu bitki, bunyon, nasır ve siğil tedavisinde gösterdiği yararlılıklar nedeniyle, halk arasında çok eski zamanlardan beri haklı bir üne sahiptir. Bunun nedenini bilim insanları ancak 15 yıl önce öğrenebildi; güneş gülünün proteolitik özellikleri vardı. Bu bitkiyi taze halde doğrayarak, bir hafta süreyle günde iki kez doğru­dan bunyonu üzerine uygulayabilirsiniz. Bitkiyi taze olarak neredeyse dünyanın her yerinde bulabilirsiniz. Bitkinin neredeyse ayrıkotu gibi son derece bol miktarda yetiştiği turba bataklıları bile biliyorum. Bu­nunla birlikte birçok bölgede nesli tehlikede olan yerel türler listesin­de yer almaktadır. Bu yüzden, eğer kendi bahçenizde yetiştirmediyseniz kesinlikle koparmayın.

Yeşil Eczane

Leave a Reply